MŰFAJOK szerinti bontás:

2021. március 22., hétfő

Pamela Binnings Ewen: Párizs királynője - Regény Coco Chanel életéről

 "A stílus ikonja.

Coco Chanelt, a legendás divattervezőt kifinomult stílusáért csodálják - a miatt a bizonyos ikonikus kis fekete ruha miatt -, leghíresebb kreációja a részegítő illatú Chanel No. 5 parfüm. A közismert figura mögött azonban bonyolult személyiség lakozik, akit intrikák értek, akiről sokféle gyanús pletyka terjedt. E regény lapjain megelevenedik a második világháború, Párizs négy éven át tartó német megszállása és Chanel titkos élete ebben a zűrzavaros időszakban.

Coco Chanel tudott könnyed, vidám, nagyvonalú lenni, ám kegyetlen, számító, manipulatív is. Miközben a Wehrmacht masírozott a Champs-Élysées-n, Chanel ott találja magát a Hotel Ritzben, a Reich főparancsnokának oldalán. Chanel az ellenség markában magánháborút indít, hogy kiszorítsa tulajdonrészéből zsidó üzlettársát, Pierre Wertheimert. Wertheimer az elharapózó antiszemitizmus miatt az Egyesült Államokba menekül, és magával viszi a Chanel No. 5 összetevőinek titkos receptúráját. Coco nem bízik meg a férfiban, amikor az New York külterületén be akarja indítani a gyártást. Célja, hogy egyedüliként birtokolja a márkát.

Miközben Párizs a németek uralma alatt sínylődik, Coco mindent megtesz a túlélésért. Nehogy leleplezzék sötét titkait, még a kollaborációtól sem riad vissza. Német kém lesz belőle, az F-7124-es számú ügynök, fedőneve: Westminster. Miért vetemedett erre? Meddig kell merészkednie, hogy viharos múltja többé ne kísérthesse a jövőjét?"  

Pamela Binnings Ewen 2012-ben Eudora Welty emlékdíjat kapott The Moon in the Mango Tree című regényéért. Hosszú ideig jogászként dolgozott, ma főállású író, a Northshore-i irodalmi egylet alapítója. Louisiana államban él, nem messze New Orleans városától.


__________________________________

Rendkívül érdekfeszítő regény egy nagyon ellentmondásos személyiségről. Azt hiszem, valójában keveset tudunk Coco Chanelről, és alighanem soha nem fogjuk tudni a teljes igazságot valódi érzéseiről, mozgatórugóiról, döntéseinek okáról - és talán azok következményeiről sem, főleg azt tekintve, hogy döntései a személyiségére (és persze a körülötte lévők életére!) hogyan hatottak. 

Tudjuk, hogy tehetséges volt, sikeres, inspiráló, határozott, magabiztos és a maga ura. 

És most szembesülnünk kell a gyarlóságaival is. De vajon mennyiben gyarlóságok a gyarlóságok? Mindegy, hogy miért tette, amit tett? Mindegy, hogy anyagi érdekből vagy a fiáért? Pálcát törhetünk felette akkor is, ha nem tudjuk a mögöttes okokat? Talán semmit sem tudunk. 

Azt látjuk, hogy itt áll előttünk egy nő, aki helytelen, sőt bűnös dolgokat tett, de semmit nem tudunk arról, hogy valóban volt-e olyan kényszerhelyzet, ami miatt meg kellett tennie ezeket, vagy pedig azért tette, hogy sikeres és gazdag maradhasson. 

Elméletek, kutatási anyagok rendelkezésre állnak bőven, de nem tudjuk a teljes igazságot. 

Semmiképpen sem mentegetni akarom őt, csupán a könyv erényeként felhozni azt, hogy több oldalról bemutatja Chanel döntéseit: az anya szempontjából, az üzletasszony szempontjából, és olyan aspektusból is, hogy a külvilág szemében milyennek tűnik. A regény sem nem méltatja, sem nem ítéli el a döntéseit, hanem tárgyilagosan - olykor megértőn, olykor némileg kritikusan, de igyekezve objektívnek maradni - igyekszik az olvasó elé tárni, hogy történhetett valami így is, úgy is, ezért is, azért is, és sugallni, hogy talán nem mindegy, milyen indíték vagy szándék áll a tettek mögött. Talán. 

Chanel életén kívül az akkori történelmi, háborús helyzetet is igyekszik hűen tükrözni a szerző, éppen azért, hogy az olvasó lássa, a körülmények igenis befolyásoló tényezők, személyiségünk és döntéseink meghatározó elemei. Persze ettől függetlenül nem tudhatjuk, hogy ha nincsenek kényszerítő erők, akkor milyen döntéseket hoz Coco Chanel - pusztán önmagáért, anyagi jólétéért. Fogalmunk sincs róla. 

És a szerző nem is akarja megmondani nekünk. Ez előnyére válik a könyvnek - az olvasó maga döntheti el, hogy mit tart helyesnek és helytelennek, senki nem akarja a szájába rágni, hogy mit kell bűnnek és mit erénynek tartania. 

Az ember gyanakszik, hogy az igazság valahol középen van, és nem lehet Chanelt se pusztán áldozatként, se -  ha igazak az elméletek a fiáról - szívtelen, könyörtelen bűnösként feltüntetni. 

Dicséret illeti Pamela Binnings Ewent, hogy ezt több szemszögből is megvizsgálja, az ismert tényeket, a lehetségest és a morál kérdéseit is elénk tárja, és ránk bízza az értékítéletet.


A regény megrendelhető ITT.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése